Tosya'nın Saklı Cenneti Eski Günlerini Arıyor

“Dipsiz göl orda mısın? Dipsiz göl her şey normal mi?”

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU  
KASTAMONU (İHA) – Kastamonu´nun Tosya İlçesi merkezine 25 km uzaklıkta 1550 rakımlı noktada 40 metreyi aşan derinlikte dört biryanı gürgen, meşe ve devasa karaçam ağaçları ile kaplı sihirli güzellik ‘’Dipsizgöl’’ yaşadığı sıkıntılı günleri atlatarak yeniden turizme kazandırılıyor.


Edinilen bilgilere göre Orman Su İşleri Bakanlığı 10.Bölge Müdürlüğü Milli Parklar Şube Müdürlüğüne bağlı Tosya Dipsizgöl tabiat parkında daha önce 19 yıllığına özel bir şirkete işletmeciliği verilmişti. Geçtiğimiz haziran ayı içinde dipsizgöl tabiat parkında özel işletmeye ait konaklama tesisi Otel bölümünde bilinmeyen bir nedenle yangın çıkmıştı. Yangın sonrası büyük hasar gören otel bölümüyle birlikte Tabiat Parkının işletmecilik sözleşmesi feshedilerek özel şirketten geri alınmıştır. Tabiat Parkı bu süreç içerisinde Doğa Koruma ve Milli Parklar 10.Bölge Müdürlüğü Kastamonu Şube Müdürlüğü sorumluluğunda işletilmeye devam etmektedir. Yangın ile ilgili gerekli soruşturma ve incelemenin devam ettiği Dipsizgöl Tabiat Parkında bu yıl itibariyle programa alınan ve bu yıl ihalesi yapılacak olan Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Projesi 2019 yılında tamamalanacak olup, Tosya Belediye Başkanlığının İşletmeciliğini yapma talepleri Tarım ve Orman Bakanlığının onaylaması halinde gerekli işlemler tamamlanarak Belediyeye devri gerçekleştirilecektir.
Gölün, koyu yeşil tonlu rengi, etrafını saran ağaçların yaydığı bol oksijen, kuşların cıvıltısı, gölün etrafında konaklama amaçlı bungalov tarzı doğayla bütünleşmiş az sayıdaki evlerin göle yansıyan görüntüsü büyüleyici bir atmosferi, yeni yapılacak Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi ile birlikte Tosya Belediyesi işletmeciliği sorumluluğunda yeniden Turizme kazandırılacak.


Kurban Bayramı tatili ile ilçeye gelen vatandaşlar Piknik yapmak için Dipsizgöl’e akın etti. Uzun yıllar sonra Dipsizgöl e gelen vatandaşlar yapılan soruşturma nedeni ile yıkılmayan yanmış otel görüntüsü ve eski sihirli güzelliğinden uzak kalmış tabiat parkının son durumu karşısında şaşkınlık yaşadılar. Görüşlerini aldığımız vatandaşlar Tosya’nın saklı Cenneti ‘’Dipsizgöl’’ün tekrar eski günlerine dönmesi için yetkililere seslenerek ‘’ Duyduğumuz kadarı ile Tosya Belediyesi bu parkın işletmesini devralmak istiyormuş. Başkan Kazım Şahin ilçede yaptığı başarılı çalışmaları devamlı takip ettik. İnşallah Devlet yetkililerimiz bu tesisin işletmeciliği Tosya Belediyesine ve Başkanımız Kazım Şahin’e verirde bu tabiat güzeli sihirli göl tekrar eski günlerine döner. Yıllar önce hatırlarsanız Dipsiz göl tabiat parkında ödül alan bir filim çekimi gerçekleşmişti. Filimde hafızalarda kalan bir bölüm var idi ormanları gözetlemesi yapan görevli telsiz ile orman şefine; “Dipsiz göl orda mısın? Dipsiz göl her şey normal mi?” anonsu… halen hatıralarımızda. Şimdi bizde yetkililere aynı şekilde seslenmek istiyoruz. Ne olur Tosya’nın bu Cennet köşesini ve Sihirli Güzelliği olan bu tabiat parkını eski güzel günlerine döndürelim’’ dediler.   
 
(SDA-

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mert Kavak
Mert Kavak - 9 ay Önce

Haberleri ve ilçemi takip ediyorum..
Ilçede huzur yok,güzel ilçem Teksasa dönmüş,
köylere hizmet yok,
altyapı yok,
su yok,
yol yok,
Nerdeyse ayda bir iki yangın evler kül oluyor..
Evleri yananlar mağdur..
Dipsiz gölün hali orta da..
Ama ilce yöneticilerine bakıyorsun her gün başka bir yerde her şey güllük-gülistanlık gibi paylaşımlar yapıyorlar...
Vatandaşımız bilinçlenmeli,devlet dünyanın parasını gönderiyor yönetici,hizmette kullanamıyorsa köylere hizmet götüremiyorsa,Ankarayı bilgilendirmeli.....
Ankarada yönetici hakkında gereğini yapmalıdır.

Süreyya Çatak
Süreyya Çatak - 9 ay Önce

Sayın Editör sizi teprik ediyorum.İlçemizin sorunlarını tarafsız ve opjektif bir şekilde bizlere duyurduğunuz için..
Tabii bu bazılarını rahatsız etse...
Ancak şu çok iyi biliniyor ki..
Basın olarak siz ne kadar sorunları dile getirirseniz ve gündem oluşturursanız çözümüde o kadar çabuk olur....
İyi çalışmalar...

Ayşegül
Ayşegül - 9 ay Önce

Daha önce Dipsiz gölde bol bol resim paylasıp gelinmesi için öneride bulunan ilçe yöneticisine şimdi ben diyorum ki
"Gelde Dipsiz gölü gör"saygılar...

Tosyalı
Tosyalı - 9 ay Önce

Çalışan kim..ki ora kaldı

Ahmet Bayar
Ahmet Bayar - 9 ay Önce

Tosya nın Saklı Cenneti Tosya Belediyesi Sınırları içinde olacakken Sayın Belediye Başkanımız ve Sayın Kaymakamımız in Tosya Yeni Suluca mahallesi Referandumunu Yok saymalarI ile bu fırsatı kaçırDilar çifter köyü Suluca ve diğer mahalle sınır tesbiti sanki Rusya Ermenistan sınırı tesbiti imiş gibi bir basiretsizlik örneği gösterildi Sayın Yetkililer Saklı Cennetin çok kısa yoldan Tosya Belediyesinin bir mahallesi olmasını istiyorsanız Tosya Yeni Suluca mahallesi nin Referandumunu onaylayin İlla her şeyi Sayın Başkanımızin mi duyması gerekiyor

Cafer
Cafer - 8 ay Önce

Hacı dayının çayının şekeri de çözünmedi gitti :)

SIRADAKİ HABER