TOSYA KAYMAKAMI DENİZ PİŞKİN'DEN FESTİVAL DEĞERLENDİRMESİ

TOSYA KAYMAKAMI DENİZ PİŞKİN'DEN FESTİVAL DEĞERLENDİRMESİ

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA) – Kastamonu’nun Tosya ilçesinde geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen 20.Tosya Pirinç ve Kültür Festivali Cumartesi günü yapılan Güreş müsabakaları ve Pazar günü yapılan Sünnet Şöleni ile sona erdi.

Coşku içinde kutlanan her iki etkinliğe ilçeden ve dışarıdan çok sayıda misafir katıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festival programında müzik ve diğer kültürel faaliyetler yapıldı.

Cumartesi günü yapılan ve Anadolu’nun Kırkpınarı olarak anılan müsabakalara 400’e yakın güreşçi katıldı. Recep Kara’nın Başpehlivan olduğu güreşler sonunda www.tosyahaberleri.com haber sitesi olarak güreş meydanında Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin’den Tosya Pirinç ve Kültür festivali hakkında görüşlerini aldık. Kaymakam Deniz Pişkin gazetecilere yaptığı kısa değerlendirmede ‘’ Ben ilk defa katılıyorum Tosya Güreşleri Programına ve gördüğüm kadarı ile çevre ilçelerden gelen misafirler ve Tosya halkı çok yoğun ilgi gösteriyor. Güreşçilere baktığımız zaman katılan pehlivanlar hemen hemen hepsi Kırıkpınar’da başpehlivan olmuş veya dereceye girmiş güreşçiler. Ben bu manada Tosya Belediyesini ve Başkan Kazım Şahin’i kutluyorum.

Ama bu festivalin asıl adı Tosya Pirinç ve Kültür festivali burada güreşi ve sünnet şölenini önemsemekle birlikte biz bu festivalin Tosya Pirincinin önünü açmak Tosya Kültürünü tanıtmak için yapıyoruz. Çok fazla güreşe boğup ta öbür tarafı ihmal etmemek lazım’’dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2017, 22:47
banner257
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tahsin Kubilay Karagedik
Tahsin Kubilay Karagedik - 1 yıl Önce

Bu konuda kaymakam beye katılıyorum bu festival pirinç festivali güreş müsabakaları bu festivalde ki bir etkinlik bir güreş ve bir sünnet şöleni ile festival yapılacaksa bence hiç yapılmamalı senede bir halkımızın stresini attığı dışarıdaki hemşerilerimizin bu vesileyle ile Tosya mızı ziyaret ettiği esnafın nefes almasını çiftçi mizin de bir sonraki yıl için daha iyi mahsül üretme tetikleyici bir organizasyon olmaktan çıkıyor hiç yapılmasın daha iyi

tosya
tosya - 1 yıl Önce

İşte bu. Kaymakam Bey gayette net bir şekilde amacın ne olması gerektiğini ifade etmiş. Adı yıllardır pirinç festivali, lakin pirinç sadece sünnet şöleninde ikram edilen pilavda görülüyor. Sünnet şölenine de sünnetten, pilavdan, pirinçten çok pirinç ağası damga vuruyor. Tosya ile pirinç adı gittikçe uzaklaşıyor, herkes bunun farkın varsın artık. Pirinç adını Osmancık aldı artık. Tosya da ekilen çeltiğin adı bile Osmancık oldu yıllardır. Kimse kendini sünnetle, güreşle avutmasın. Bu tür etkinliklerin olması tabi ki güzel hatta olması gerekir lakin en ön planda pirinç olması gerekir. Umarım uğruna düzenleyeceğimiz gelecek festivallerde hakettiği ilgiyi ve alakayı görür pirincimiz. Selamlar.

mehmet
mehmet - 1 yıl Önce

her zaman olduğu gibi kaymakam bey yine halkın düşüncelerine tercüman oldu.

SIRADAKİ HABER