TOSYA DOKUMACILAR''TELA DEĞİL DERT DOKUYORUZ''

TOSYA KIL TELA DOKUMACILARI İTHAL VE YERLİ ÇİNLİLERDEN DERTLİ

 SEDAT AĞACIKOĞLU 
  KASTAMONU (İHA) - Kastamonu’nun Tosya ilçesinde tela imalatı ile uğraşan dokumacı esnafı ilgisizlikten ve üretim maliyetlerinin yüksekliğinden dert yandı.
  Yılda ortalama 150 bin metre kıl tela dokuyan esnaf özellikle çalışma şartlarının zorluğundan ve elektrik maliyetlerinin yüksek olmasından yakındı. Bir zamanlar ilçede hemen hemen her evde bulunan yaklaşık 650 tezgah sayısı son günlerde 15’e kadar düştü. 25 yıl öncesinde Tosya Dokumacılar Odası'na kayıtlı üye sayısı 250'yi bulurken, bugün bu sayı 5'e düştü. Tosya metal sanayide dokumacılık yapan Sadık Eker, esnafın çok mağdur olduğunu söyleyerek gazetecilere açıklamada bulundu.

  “TELA DEĞİL DERT DOKUYORUZ”
  Sanayide bulunan dokuma atölyesinde yağmur çamur demeden, kıl tela dokumaya çalışan Sadık Eker, “Ben yaklaşık 20 senedir bu işi yapıyorum. 20 yıl önce Tosya’da yaklaşık 650'ye yakın tela dokumacı tezgahı vardı ama şimdi toplasan 15-20'yi bulmaz. Keçi kılı ile pamuk ipliğinin harmanlanması sonucu ortaya çıkan tela ceketlerin iç kısımlarında kullanılmakta. Bugün elektrik maliyetlerinin yüksek olması ve maliyetlerin artırması sonucu eskiden her evin altında bulunan tezgahların kapanmasına neden oldu. Bizler bugün tela değil dert dokuyoruz. Bizler yıllarca bu mesleğe emek verdik tabiri caiz ise dokuduğumuz telalar Türkiye pazarına satılarak giydiğimiz ceketlerde kullanıldı ve Türkiye’nin iki yakasını bir araya getirdik. Şimdi biz küçük esnaflar neredeyse yok olma tehlikesi ile karşı karşıyayız. Tosya Metal Sanayide bulunan dükkanlarımız yağmur ve çamur içinde içeri girmekte zorlanıyoruz” diye konuştu.

  “ÇİN TELASI İŞLERİMİZİ BİTİRDİ”

  Sadık Eker, yurt dışından gelen, kalite olarak düşük olan Çin telasının kendilerini etkilediğini söyleyerek, "Bizler metre hesabı çalışan üreticileriz. Birçok arkadaşımız fason dokumacılık yapmakta üretim maliyetlerimiz sürekli olarak artmakta buna karşı yurtdışından gelen Çin telası ve Tosya dışındaki buna çanak tutan birkaç tüccarlar bizim işlerimiz bitirdi" dedi.


Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2016, 21:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan atıf musluer
Hasan atıf musluer - 2 yıl Önce

Bursa, Çorum, Denizli, Gaziantep, Eskişehir gibi illerde halkın geçimini sağlayacak sektör ve kaynaklar hem iyileştirilerek hem de cesitlendirilerek yurt dışına ihracat yapabilecek duruma gelmişlerdir. Bu örnek illerin ilçeleri neler yapmış incelenmeli ve kaynakları giderek azalan Güzel Tosya'mizin daha da fa kirlesnmesi önlenme

banner226
SIRADAKİ HABER