TOSYA DEPREM GERÇEĞİNİ UNUTMUŞ

Kastamonu ve Tosya ilçesi Arama Kurtarma Derneği'nin (AKUT) "Fay Hattında Bisikletle 1500 Kilometre" Projesi kapsamında Erzurum'dan yola çıkan bisikletçiler Tosya'ya ulaştı.

SEDAT AĞACIKOĞLU 
  KASTAMONU (İHA) - Kastamonu ve Tosya ilçesi Arama Kurtarma Derneği'nin (AKUT) "Fay Hattında Bisikletle 1500 Kilometre" Projesi kapsamında Erzurum'dan yola çıkan bisikletçiler Tosya'ya ulaştı.

AKUT Ankara’nın Sosyal Sorumluluk Projelerinden birisi olan “Fay Hattında Bisikletle 1500 Kilometre Projesi” kapsamında Erzurum’dan yola çıkarak 17 Ağustos depreminin yıldönümünde Yalova’da olmayı hedefleyen bisikletçiler Tosya ilçesine geldi.

Tosya Belediyesi başkan yardımcısı Fazı Ateş tarafından karşılanan AKUT Ankara ekibi daha sonra Tosya Cumhuriyet meydanında stant açarak vatandaşlara deprem hakkında bilgilendirici broşür ve kitapçık dağıttı.

Kuzey Anadolu Fay Hattı boyunca pedal çevirecek depremle ilgili farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirten AKUT Ankara ekip lideri Hakan Korkut “Türk Halkı, AKUT ile 1999 depreminde tanıştı. 1999 depreminde Gölcük’te yüzlerce vatandaşımızın hayatına dokunduk. Ama bize şunu öğretti ki arama kurtarma ekibinin yaptığı çalışmalar yeterli değil. Enkaz altında kalanların yüzde 3 ile yüzde 5’ine anca ulaşabiliyoruz. Bu yüzden insanların deprem farkındalığına varması ve yaşamları boyunca bilgilendirilmesi, kendilerine ve çevresindeki insanlara yardım edebilmesi için bir farkındalık projesi başlattık.Tosya halkı deprem gerçeğine fazla ilğili olmadığını gördük.Biz bu yüzden çocukları hedef aldık.Çocuklar ailelerine deprem gerçeğini anlatır.” dedi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde AKUT ekibi Tosya'dan ayrılarak yollarına devam etti.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2015, 00:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
kul ahmed
kul ahmed - 3 yıl Önce

ilgililere teşekkür ederim, yolunuz ve bahtınız açık olsun

banner226
SIRADAKİ HABER