Tosya'da sayısıda üretimide hızla artıyor

Tosya’da bu sezonda 6 bin 500 kovandan toplam 40 ton bal elde edildi.

Tosya'da sayısıda üretimide hızla artıyor

Yerel Irk, Kafkas ve İtalyan arı ırklarının Tosya'da ürettiği balının hasadı tamamlandı. Sezon boyunca kayıtlı arı işletmelerinde bulunan 6 bin 500 kovandan 40 ton bal elde edildi.

Bal hasadının tamamlandığını belirten arıcılar yaptığı açıklamada; " Tosya kayıtlı kovan sayımız ise 6.500 adet. Şu an da biz hasat dönemimizi bitirdik. 6bin 500 kovandan koloni başına yaklaşık 7 kilogram bal elde ettik. İlçe genelinde ise 40 ton kadar bal elde etmiş durumdayız. 1 kovanda yaşayan arı sayısı üzerinden hesaplama yapıldığında Tosya ilçesinde 48 milyon arı doğada yaşamaktadır"
Süzme balın süreci hakkında bilgi veren aracılar; “Kovanlardan alınan petek balı, özel üniteye sahip kapalı el arabası ile tesise götürülüyor ve burada ilk önce sır alma işlemi uygulanıyor. Sır alma işlemi ile petekteki balın akmaması için arıların her bir gözeneğe attığı mühür özel bir çatal ile kazınıyor. Petekteki bal, önünde ki mührün kazılması ile akışkan hale geliyor ve ardından süzme işlemi uygulanıyor. Süzülen bal, önce bir kaba alınıyor ve dinlendiriliyor. Ardından dinlenen bal kavanozlara doldurularak paketleniyor ve satışa hazır hale getiriliyor” dedi.

Sedat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner258

banner256