Tosya'da '' Pİ GÜNÜ '' kutlandı

Matematiğin ünlü sabit sayısı olan “Pi Sayısı” anısına dünya çapında düzenlenen Pi Günü kutlama etkinlikleri kapsamında Tosya Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda etkinlik düzenlendi.

Tosya'da '' Pİ GÜNÜ '' kutlandı
Haber: Sedat Ağacıkoğlu (İHA )

Tosya Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunda düzenlenen programa İlçe Milli Eğitim Müdürü Volkan Pullu, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Eyüp Gür ve Muhammet Mahmut Ertan, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 
Okulun çok amaçlı sonunda düzenlenen Pİ Günü etkinliğinde öğrenciler tarafından hazırlanan projeler sergilendi. Pi Günü Pastasının kesilmesinin ardından sergiyi gezen İlçe Milli Eğitim Müdürü Volkan Pullu ve beraberindekilere öğrenciler projelerini anlattı. Sergide ayrıca Pİ Günü hatırası olarak hazırlanan hediyelik eşyalar geliri okul yararına kullanılmak üzere satışa sunuldu.

Pİ SAYISI NEDİR ?

Pi sayısının meşhur yaklaşık değeri 3,14 olduğu için her yıl 3'üncü ayın 14'üncü günü 1988 yılından beri "DÜNYA Pİ GÜNÜ" olarak kutlanıyor. Matematikçiler için adeta bir bayram olan gün çeşitli yerlerde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

“π Günü” ilk defa San Francisco Exploratorium da 1988 de kutlanmıştır. O günden sonra da her yıl Mart ayının 14′ünde kutlanmaya devam edilmektedir. π sembolü ilk defa İngiliz Matematikçi William Jones tarafından ortaya atılmıştır ve Euler'in 1737 yılında benimsemesi ile standart sembol olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2017, 00:19

Sedat

YORUM EKLE
YORUMLAR
Levent
Levent - 2 yıl Önce

3,14
Matematik yaşamın içinde oldukça sevilir sevdirilir. Matematiği Tosyalı öğrenci yavrularımıza sevdirerek öğretmeyi kendilerine şiar edinmiş başta matematik öğretmenlerimiz olmak üzere bu etkinliğe destek veren Tosya ilçe milli eğitim müdürü Volkan Pullu ve Mehmet Akif Ersoy okulu müdürü Bülent Özge ye sonsuz teşekkürler

SIRADAKİ HABER

banner258

banner256