Tosya'da Ölen kişiyi gömmek için Ölümü Göze Alıyorlar

Tosya’da Ölüyü Gömmek için Karayolunu trafiğe kapattılar

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA) – Kastamonu´nun Tosya ilçesi Yukarı Kayı köyü Çiftlik mahallesinde vefat eden bir kişiyi gömmek isteyen köylüler D-100 karayolunu araç trafiğine kapattı.

Geçtiğimiz günlerde köyde gerçekleşen bir cenaze olayı vatandaşları çileden çıkardı. Cenaze yakını Bayram Özen isimli bir vatandaş köyde cenaze defin işini kısaca şöyle anlattı ‘’ Tosya ilçesinin Yukarı Kayı köyü Çiftlik mahallesi yıllar önce D-100 karayolunun geçmesi ile ikiye bölünmüş mahallenin bir kısmı karayolunun altında diğer kısmı ise köy mezarlığı ile birlikte karayolunun üst kısmında kalmış. Köylüler her cenaze olayında vefat eden kişi defin etmek için merhumu tabutla birlikle sırtlayarak yolun üst kısmanda bulanan mezarlığa gitmek için hareket ederler. Fakat önlerinde cenazeyi mezarlığa ulaştırmak için zor ve tehlikeli bir engel beklemekte. Tabutla birlikte kalabalık bir şekilde çoluk çocuk, kadın ve erkek D-100 karayoluna gelen köylüleri bekleyen ilk sınav karayolu araç trafiğini durdurmak. Bunun için gençler fedakârca tehlikeyi göze alarak anayola çıkar ve yolun ortasında durarak süratli bir şekilde gelen ağır vasıta ve otomobilleri durdurmak için mücadele ederler. Daha sonra merhumu taşıyan grup tabutla beraber yolun ilk etabını geçerek orta refüje gelirler ve yetmiş santim yükseklikteki çelik bariyerleri aşmak için mücadele ederler. Birkaç cenazede çelik bariyerleri aşmak isteyen tabutu taşıyan birkaç kişi dengesini kaybederek yola düşmüş onların düşmesi sonucu tabut ve içindeki merhumda tabuttan çıkarak yola düştüğü söylendi. Tabutu taşıyan ilk grup bariyerleri geçtikten sonra bu defa yolun ikinci bölümü olan Tosya-Ilgaz trafik bölümünü akan trafik içinde karşıya geçer ve köy mezarlığına doğru gider. Cenaze gurubunun mezarlığa gitmesi zor fakat asıl zorluk ve tehlike yedisinden yetmişine yüzlerce köylünün cenazeye yetişmek için D-100 karayoluna girmesi ve bariyerlerin altından ve üstünden kimi zaman atlayarak kimi zamanda sürünerek geçmesi oluyor. Bizler devlet büyüklerimizden acilen bu soruna çözüm bulmalarını istiyoruz. 

 ‘’Bir Cenaze ile yola çıkıyoruz; Geriden gelenler Allah’a emanet’’

Yukarı Kayı Köyü Çiftlik mahallesindeki cenazeye katılan Tosya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Baş cenaze dönüşünde yaptığı değerlendirmede, " Şu an gördüğümüz bu manzara gerçekten de acil olarak devlet büyüklerimizin çözüm bulması gereken bir olay. Bu iki mahalleyi ayıran D-100 karayoluna ya alt geçit yada üst geçit yapılması gerekir. Cenazeye gidiyorsun D-100 karayolunu geçene kadar sırtında bir tabut var fakat cenazeye katılıp geriden gelenler karayolunu geçene kadar Allah’a emanet. Her an bu anayolda istenmeyen ve büyük facialara neden olabilecek üzücü kazalar meydana gelebilir’’ dedi.

(SDA-

YORUM EKLE
YORUMLAR
arzu pektaş
arzu pektaş - 10 ay Önce

güzelim tosyamda bu haberleri gördükçe içim sızlıyor.tosya kaymakamlığını göreve çağırıyorum.

hasan ekiz
hasan ekiz @arzu pektaş - 9 ay Önce

o oişlere bakmıyor

mahmut
mahmut - 10 ay Önce

tosyanın acı gerçekleri.maalesef bu memleketin sahip çıkanı yok.ılgaza doğru giderken yerkuyu köyünün 2 tane üst geçidi varken bu köye bir tane bile üst geçit yapılmadıysa,bu konuyu tosyanın idarecilerine bi sormak lazım diye düşünüyorum.

sait eren
sait eren - 10 ay Önce

bu köy ılgaza bağlı olsaydı alt geçidi veya üst geçidi olurdu.

mert
mert - 10 ay Önce

tosya sınırları içinde bu problem var ne yan yol var anayolda ne üst geçit ne alt geçit çankırı ve diğer il sınırları içinde gereksiz yerlere üst geçit alt geçit yapıldığını görebiliriz davut sadikici bey 2 km diyorsunuz da burada talep etmeyince birşey yapılmaz tks önünde kavşak var 2 km olmadan nalbantoğlu tesislerini geçtikten sonra alt geçit var şimdi orada var ise çankırı kavşağından çıktıktan sonra 6 km ne üst geçit ne alt geçit var onur parkın orada kavşak var ışıklandırmanın bile olmadığı yani ödenekten bahsetmen finans demen yapılıyor ama talep eden biraz dişli olması lazım

topçu albay fuat
topçu albay fuat - 10 ay Önce

sene 2018.bu yol yapılalı ne kadar oldu.kaymakam,belediye başkanı veya diğer kurum amirleri bu sorunu şimdiye kadar görmezden geldilerse,sorumluların ellerini vicdanına koymaları gerekiyor.tabii ki hala sılayacak bir vicdanları varsa.

Mert
Mert - 10 ay Önce

Ak Partiye yeterince oy vermedikleri icin yapilmamistir ust gecitleri. Birazdaha biat edip biraz daha Ak Partiye oy verirseler bir dahaki secimden sonra yapilir

kırbaç
kırbaç @Mert - 10 ay Önce

sen hangi partiye oy verdin?
veya şöyle sorayım: hangi partiye oy vermemizi istersin?
söylediğin partiye oy verince herşey hemencecik düzelecek mi?

pınar
pınar - 10 ay Önce

bu köyün muhtarı ne iş yapmış şimdiye kadar.

doktor mehmet
doktor mehmet - 10 ay Önce

burası benim mahallem.İnşAllah kısa zamanda yaparlar alt geçit veya üst geçit.üzüldüm,köyümü bu şekilde haberlerde görmek istemezdim.istanbul cerrah paşadan selamlarımı iletirim.


SIRADAKİ HABER