Tosya'da İlk İcad Ne Zaman Yapıldı ve İlk Eczane Ne Zaman Açıldı

Tosya'ya ilk Hidro Elektrik Santralı Kuruldu

Tosya'da İlk İcad Ne Zaman Yapıldı ve İlk Eczane Ne Zaman Açıldı

Tosya Tarihinde yaşanan İlkler ve Tosya'nın İlk Mucidi H. Ahmet Çeltikçi'nın ağzında Tela'nın Hikayesi

1923: İlk Eczane ve Telefon
 
1926: İlk Çeltik Fabrikası
 
1932: Kastamonu’ya bağlı Ticaret Odası Mümessil azalığı
 
1935: Telâ’nın icadı
 
1937: Deringöz çayı üzerinde Hidro Elektrik Santralı kurulması
 

1938: İlk Hastane, İlk Polis Teşkilatı
 
1940: İlk Sinema ve Veteriner Hekimliğinin açılması
 
1949: Tosya Ticaret ve Sanayi Odasının kurulması
 
1951: Elmacılığın başlaması
 
1975: İlk Televizyon
 
Bilindiği üzere ilk telâ üretimi Tosya’da başlamıştır. Telânın mucidi ise Ahmet Çeltikçi olmuştur. Ahmet Çeltikçi bu süreci şu şekilde anlatmaktadır;
 
“1935 yılında terzilik yaparken, bir eski ceketin içinde kıl telâyı gördüm ve bu ipliği kadınlara çıkrıkla egirttirmeye başladım. Daha önce keten telâ kullanılırdı. Ondan önce ise Fransa’dan gelirdi. Elde ettiğim ipliği sof tezgâhlarında 60 cm. olarak dokuttu. Fakat bize 80 cm. gerektiği için tefe yaptırdım. Daha sonra atkılı tezgâh alarak onda çalıştım. 15 sene kadar böyle devam etti. Bu makine Tosya’da yapılmıştı. Regülâtör getirerek motorlu hale soktum. Telâyı burada gerektiği kadar satamadım. Ankara’da Hancı-zade Hacı Bekir adından bir şahısla anlaştım. İlk defa 1 m. telâ 25 kuruşa satıldı. 1950 yılında ilk elektrikli tezgâhı getirdim. Önceleri apra yaptık. Daha sonra ateşli silindir getirttim. Nihayet buharlı silindirleri de elde ettik.”

Kaynak: Ufuk Tidim (Araştırmacı Tarih Uzmanı )

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 09:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayrettin Pirinçci
Hayrettin Pirinçci - 8 ay Önce

Cennet mekanı olsun o güzel insan eşimin dedesi Ahmet Tevfik Çeltik 'in. Binlerce insan o buluşunun sayesinde ekmek yedi Tüm Türkiye'de

Metin
Metin - 8 ay Önce

Bu arada televizyonun gelişi 1979 değil 1975 .. Adam kıl telayı icat etmemiş, bi yerde görmüş aynısını dokutmuş..Buna icat demezler..

Ferzan çakar
Ferzan çakar @Metin - 8 ay Önce

@metin acaba siz ne gibi bir icatta bulundunuz beyefendi?Tosyaya ne gibi bir katkınız oldu?Tosyalı iseniz orada herkesin rahmetli Dedem Ahmet Tevfik Çeltik’in heykeli dikilmesi gereken adam dendiğini mutlaka duymuş olmanız gerekir.Unutmayın Bu insanlar savaştan çıkmış hiçbirşeyleri yokken Atatürk’ün yüreklendirmesiyle ellerinden geleni yapmışlar kendi memleketlerine ve ülkelerine katkıda bulunmuş muhterem şahsiyetlerdir.Binlerce insan bu işten ekmek yedi.Girişimciliği ve ticaretiyle Tosyalının örnek alması gereken bir insanken küçümsenmesi torunu olarak beni çok incitti.zaten Tosyada kimsenin birşey ürettiğini ve bir ilerleme kaydedildiğinide görmüyorum aksine her geldiğimde 1 cm ileri gitmediğini daha da gerilediğini görüyorum.

sabutay
sabutay @Metin - 8 ay Önce

adam değil..cahil...beyefendi...

Metin
Metin - 8 ay Önce

Devrez çayı değil deringöz çayı üzerine kuruldu hidroelektirk santral.. Ve hala duruyor deringözün kenarında..

Yücel
Yücel - 8 ay Önce

Adam zaten deringöz diyor devrez demiyor keşke birde gözlük icat edeydi

Selim
Selim - 8 ay Önce

Zaten deringoz yaziyo!!!!!!

Tosyanın değişmez  huyudur,destek yerine köstek olmak
Tosyanın değişmez huyudur,destek yerine köstek olmak - 8 ay Önce

Tosyada kimse kimsenin bir adım ileri gitmesini istemez, gelin kaynana birbirini yer, insan içine girince çok iyiz çok güzeliz pozları vermeye çalışır, insanlar önce birbirlerinin sofralarına oturur sonra arkasından lafını eder, tekrar görüncede yüzüne güler, nerde iyi bir iş yapmaya kalkış hemen önüne taş koymaya çalışırlar sonra bi bakmışsın sana olmaz dediği işi kendi yapıyor daha niceleri çoğu insanı tenzi ediyorum ama biçoğu böyle malesef.. Destekten çok köstek olurlar..Tosya memleket olarak çok güzel ama bazı haset fesat düşüncelerden yaşantısına gölge düşüyor.

dr.salih kocaoğlu
dr.salih kocaoğlu - 8 ay Önce

Sayın Tidim,Tosya tarihine ve kültürüne katkılarınız yadsınamaz.Saygı ve sevgiler.


SIRADAKİ HABER