TOSYA CUMHURİYET MEYDANINDA KÖKLÜ REVİZYONA GİDİLİYOR

Belediye tarafından yapılacak Cumhuriyet Meydanı revizyon çalışmaları hızla devam ediyor

TOSYA CUMHURİYET MEYDANINDA KÖKLÜ REVİZYONA GİDİLİYOR

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA)- Kastamonu’nun Tosya ilçesi Cumhuriyet Meydanında bulunan Fıskiye Havuz belediye tarafından meydanda yapılacak revizyon çalışmaları nedeni ile yıkıldı.

Yıllar önce ilçenin çevre görüntüsünü değiştirmek şehre ayrıcalık katmak ve sembol olması amacı ile ilçe merkezinde Cumhuriyet Meydanı kavşağına Kale inşa edilmişti. Türk Cumhuriyetleri’nin bayrakları da asılarak şehrin sembolü olarak düşünülen Tosya Kalesi yeniden yapılan çevre düzenlemesi ile kavşakta bulunan meydandan kaldırılarak yerine su şelalesi yapıldı.

Şimdilerde ise Tosya Belediyesi ilçe merkezinde yapacağı köklü revize değişikliği ile Fıskiye havuzunu kaldırarak aynı noktaya saat kulesi yapacağı iddia edildi.

Yapılacak Saat kulesi ile ilgili olarak Başkan Kazım Şahin aylar önce yaptığı basın toplantısında böyle bir düşüncelerinin olduğu ve bu yönde çalışmalar yaptıklarını fakat yapacakları anket çalışması ile bu konuda vatandaşlarımızın da fikrini alacaklarını söylemişti.

Cumhuriyet meydanında yer alan fıskiye havuzun belediye iş makineleri ile yıkılması sonrası yerine ne yapılacağı ve yapılan anket çalışması sonucu vatandaşın ne yönde görüş bildirdiği merak edilmekte.


 

   (SDA-

Sedat

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bir Tosyalı: Yapmayın
Bir Tosyalı: Yapmayın - 11 ay Önce

Bu alan Tosya'nın tam kalbi. Navigasyonlarda bile bir yerin Tosya'ya uzaklığı ölçülürken buradan yapılıyor. Buna rağmen ideolojik ve siyasi tartışmalara sahne oldu. Yapılanlar yıkıldı. Enerji ve para boşa gitti. Kaldı ki Tosya'nın tek büyük meydanı burası. Tam ortasına inşa edilecek bir yapı bu alanın bütünlüğünü bozuyor. Park tarafına kurulan sahnelerin platformların önünü kapatıyor, alanı bölüyor. Bence kot farkı kaldırılmalı ve yaya geçişi için uygun bir hale getirilmeli. Geniş ve ferah bir açıklık yaratılmalı. Havuz hiç düşünülmeden yapıldığı için yayaların geçebileceği bir alan bırakılmamıştı. Şimdi gene yükseltilecek gene tam ortaya alanı bölen bir engel niteliğinde taklit bir eser kondurulup para harcanacak. Belediyemizin yeni bir hizmeti diye de bize sunulacak. İlla bir şey yapmak zorunda değiliz. Saat kuleleri alafranga saatler için geçmişte halkın saatlerini ayarladığı eserlerdi. Şimdi? Ha bir de sakın pirinç heykeli falan yapalım denmesin. Anadolu bu estetik facialarla dolu.

tugrul
tugrul - 11 ay Önce

Paralar boşa gidiyor

Deha
Deha - 11 ay Önce

Belediye yapacak bir iş bulamıyor MHP kale yapıyor Akp yıkıyor şimdi ise gene yıkıyor otakar gibi güzel bir Pureje sünüyor belediye tosyanın en güzel yeri kahve hane olmuş olsaki okadar güzel bir yere güzel bir alış veriş merkezi nede güzel olurdu şimdi ise 50 yıllık binayı yıktı adliye sarayı yapacak yazık günah okadar değerli bir yere bunu yapanlar ne mantıkla yapıyor bunu dahi çözemedik

Ahmet Murat
Ahmet Murat - 11 ay Önce

çok lazımdı saat kulesi zaten, insanlar saatin kaç olduğunu bilmeli (!)...diğer türlü kimsenin saati bilmesine imkan yok, taş devrinde yaşıyoruz zira...

Gurbetci Tosyali
Gurbetci Tosyali - 11 ay Önce

Ben hayretler icinde Sasiyorum!!! Ilk önce Kale sonra Havuz simdide Saatli Kule düsünülüyor. Belediyemizin cokmu Parasi var?? Bence yanlis bir hamle. O güzel Meydani düzeltip ve yol kenarlarini pay birakip bisklet ve yaya seritli yerler yaparim. Bence Tosya Halkina daha Faydali olur. Illaki ortaya birsey olacak diyorsaniz bir ufak Ada yapip güzel Ciceklerle donattirin.Arabaylan Sehre girerken hos bir görünüsü olur.

nafiz tekeli
nafiz tekeli - 11 ay Önce

bu sabah baktım boşluğu daha güzel. hem halkın parası cebinde kalır. böyle kalsın bence...........

BATUHAN BATU
BATUHAN BATU - 11 ay Önce

Bence oraya güzel mimari bir şekilde tosyamızın meşhur pirincine dair güzel bir çalışma yapılsın saat kulesi tosya'ya saçma gelir
Gelen misafirlerde bu yönden ne denle meşhur olduğunu görsünler
(Not:Bu konuya dair büyük bir çerçeve içerisinde tosya tarihçesinin yer alması mükemmel bir detay olur diye fikirlerimi ortaya koyuyorum.)

Vatandaş
Vatandaş - 11 ay Önce

Tosyayinin simgesi olarak meydana yapilacak projenin ar-ge sine iyi calisilmali ve uzun yillar sonra bile bir daha degisiklige gitmeye ihtiyac duyulmamalidir. Ayrica gercekten daha onemli bir husus varsa o da yaya gecisleridir. Artik cogu yerde suruculer durup yayalarin gecisine imkan saglamaktadir fakat ne yazik ki herkesten bu davranisi beklekmek hayal kirikligina ugratir. Mevcut durumda yayalar karsidan karsiya araclardan kacar sekilde gecmektedirler o yuzden bu hususunda duzenlenmesi onem arz etmektedir.


SIRADAKİ HABER

banner258

banner256