Tosya-Çorum Kavşağında Yaşanan Trafik Çelişkisi

Türkiye'nin 3.Büyük Kavşağı Çözüm Bekliyor

Tosya-Çorum Kavşağında Yaşanan Trafik Çelişkisi

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA) – Kastamonu´nun Tosya ilçesi Çorum kavşağı olarak bilinen ve Türkiye’nin 3. Büyük kavşağında yaşanan araç trafiği geçiş üstünlüğü muamması sürücüleri çileden çıkarıyor.

Tosya-Çorum yolu üzerinde D-100 karayoluna yapılan kavşağın en büyük özelliği Türkiye’de ilk defa bir ilçeye köprülü çift kavşak yapıldı. 42 metre uzunluğunda 20 adet tabya üstüne kurulan köprünün iki tarafına yonca kavşak çalışması yapıldı.

200.000 m3 toprak hafriyatı yapılan ve adını Tosya Köprülü Kavşak konulan projede 14.000 m3 beton kullanıldı. Yaklaşık 1.200 ton demir kullanılan çalışmalarda 60.000 m2 sıcak asfalt çalışması yapıldı. Yüklenici firma yaptığı başarılı çalışma ile kısa sürede kavşağı ihaleye çıkarılan proje değerlerine göre tamamladı.

Çevre düzenlemesi yapım çalışması beklenen kavşakta aydınlatma ve Trafik ışıklandırmasının olmaması ayrıca kavşak giriş ve çıkışlarında Trafik uyarı levhalarının bulunmaması olası Trafik Kazalarına adeta davetiye çıkarıyor. Sürücüler kavşak giriş ve çıkışlarında muamma yaşarken önceliğin kimde olduğu yönünde çoğu zaman kısa süreli söz münakaşası yaşamaktadır.

 (SDA-

YORUM EKLE
YORUMLAR
ferhat t
ferhat t - 9 ay Önce

Kavşağa yaklaşan sürücüler, kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamak, dikkatli olmak, geçiş hakkı olan araçların önce geçmesine imkan vermek zorundadırlar.
Trafik zabıtası veya trafik işaret levhası veya ışıklı işaret cihazları bulunmayan kavşaklarda;
Bütün sürücüler, geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlara,
Bölünmüş yola çıkan sürücüler bu yoldan gelen araçlara,
Dönel kavşağa gelen sürücüler dönel kavşak içindeki araçlara,
Dönüş yapan sürücüler, doğru geçmekte olan araçlara, Kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı olduğu işaretlerle belirtilmemiş ise;
Motorsuz araç sürücüleri, motorlu araçlara,
Lastik tekerlekli traktör ve iş makinesi sürücüleri, diğer motorlu araçlara,
Motorlu araçlardan soldaki, sağdan gelen araca,
Kavşağa gelen sürücüler, kavşak giriş ve çıkışlarında kutallara uygun olarak karşıya geçen yayalara, geçiş hakkını vermek zorundadırlar.
Işıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akımı, kendisini kavşak içinde durmaya zorlayacak veya diğer doğrultudaki trafiğin geçişine engel olacak ise, sürücünün kavşağa girmeleri yasaktır.
Sürücünün kavşakta gereksiz olarak yavaşlamaları, durmaları, araçtan inmeleri veya araçlarının motorlarını durdurmaları yasaktır. kurallardan anlasilacagi uzere donel kavsaga yaklasan araclar donel kavsak icindeki araclara yol vermek zorundadir.
haberin resimlerindede bu isaret mevcut disardan kavsak adalarina baglanan tum yollarda yol ver levhasi bulunmaktadir.

ali
ali @ferhat t - 9 ay Önce

güzel yazmışsınız ama daha ters üçgenin ne anlama geldiğini bilmiyorlar.Avrupada bu sistem çok güzel işliyor.kırmızı ışıkta durmayanlar var.Fazla söze gerek yok

Mehmet Taç
Mehmet Taç @ferhat t - 9 ay Önce

Efendi yorumunu okudum, ağzına sağlık. Kavşak gayet yerinde fakat kural-nizam bilmeyenler işi eleştirirken, merdi kıptî derekesine düşüyorlar, hal böyleyken bile ellerindeki taşı hâlâ karşısındakine fırlatma gayretindeler. Yazık. Diyecek sözüm var, kifayet etmiyor, Rabbim akıl fikir versin.

murat aktas
murat aktas - 9 ay Önce

2000 ylndan beridir araç kullanrm tosya kavasagi kadar kotu yapilms bi kasakdaha ormedm kavsaga giris cikislar cok kotu bence alttan uste inisli cksisi olmaiydi

Metin Akkaya
Metin Akkaya - 9 ay Önce

Eski yolun altından karşıya bir yol açılsaydı. Hem ucuz hep pratik olurdu. Bu projeyi çizene diyecek çok sözüm var ama neyse. Allah bildiği gibi yapsın ne deyim.

Bu kavsagi yapanlarin onay verenlerin harcadigi para haram haram
Bu kavsagi yapanlarin onay verenlerin harcadigi para haram haram - 9 ay Önce

Nasil basarmis bu kavsagi yapanlar devletin parasini bosa harcayan boyle devlet adamlarindan harcadiklari her tl haram zikkim olsun.

ADEM HIZARCI
ADEM HIZARCI - 9 ay Önce

YAZILAN YORUMLARI İLGİLERDEN KİM OKUYORKİ KİM KİME DUM DUMA

Tacettin
Tacettin - 9 ay Önce

Bu kavşağı çok ileriye dönük yeni bir versiyon olduğu bir yetkili tarafından söylendi.Ayrıca bu kavşak tamamlanmamış olup resmi olarak açılmamıştır.Umarım noksanları tamamlandığında normal işlevini yerine getirecektir.

Kul Ahmed
Kul Ahmed @Tacettin - 9 ay Önce

Oraya yeni otogar yapıldıktan sonra, 4 yönden gelen otobüsler için kolaylık sağlayacak o kavşak. Karmaşıklık için ise, yol ver levhası kim için duruyorsa, o diğerine yol vermeli. Ne diyeyim kuralları öğrenelim

vahit
vahit - 9 ay Önce

türkiye birçok yerde böyle saçmalıklar var köprüler ve kavşaklar bunu yapan firmalar veya müteahitler bunlarda yüksek miktarda mara kazanıyor ne denetleme var nede bir çözüm

Fatih
Fatih - 9 ay Önce

Kel başa şimşir tarak, böyle zihniyete böyle kavşak...


SIRADAKİ HABER