Tosya-Çankırı Kavşağına Gökyüzünden Uzay Balonu düşecek

Tosya-Çankırı Kavşağına Gökyüzünden Uzay Balonu düşecek
banner266

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA)- Kastamonu’nun Tosya İlçesi Çankırı- Yapraklı kavşağı bölgesine 20 bin metre yükseklikten Uzay Balonu düşecek.

Çankırı Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Lisesi Ali Kuşçu Gök Bilim Merkezi tarafından başlatılan "Gökyüzü Kaşifleri Hayallerine Kavuşuyor Projesi" kapsamında, atmosferden görüntü alabilecek kameranın ve Afrin operasyonu için zeytin dalının da bulunduğu uzay balonu gökyüzüne bırakıldı.

Yetkililer ‘’ Göndermiş olduğumuz uzay balonu yaklaşık 20 kilometre atmosferde yer aldıktan sonra patlayacak ve özel bir düzenekle yani bir paraşüt sistemiyle tekrar yer yüzüne inecek. Uzay balonumuzun gökyüzündeki yolculuğu yaklaşık 4 saat sürecek. 4 saat sonucunda 20 bin metreye yaklaştıktan sonra patlayarak yere inecek. Bu uzay balonu içerisindeki özel ekipmanlar GPRS, kamera sistemi ve güç kaynaklarından oluşan entegre bir sistem var. Balon 20 bin metre yolculuktan sonra 4 saat sonunda Tosya- Yapraklı arasındaki yani anayol güzergahında bir bölgeye inecek, simülasyon verileri bunu gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 23:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER