Tosya 74 yıl önce bir gecede 2.824 kişinin öldüğü o anlara hazrılıklı mı'

Deprem derken telaffuz etmesi çok kolay bir kelimedir. Fakat yaşaması çok zordur.

Tosya 74 yıl önce bir gecede 2.824 kişinin öldüğü o anlara hazrılıklı mı'

Haber: Sedat Ağacıkoğlu (İHA )

Bilimsel açıklamalar, büyük depremlerin her yüz yılda bir tekrar olacağını söyler. Bu verilere göre Tosya, ikinci büyük depremi yaşamaya yaklaşıyor (inşallah yaşamayız). Aslında Tosya olarak biz 1943’de yaşadığımız bu depremi unuttuk. Acısı eski tazeliğini korumuyor. İşte tam bu acılar unutulmuşken, depremsiz hayata alışmışken, bazı yetkililere daha büyük görevler düşüyor. Kaymakamlık ve Belediye depreme karşı acaba deprem hazırlığı yapıyor mu? Eğitmenler okullarda, mahallelerde ve kurumlarda tatbikat yapıp insanları bilinçlendiriyor mu? Acaba biz böyle bir depreme hazır mıyız? Olası bir doğal afette insan kaybını en aza indirecek girişimler tamam mı?

En önemlisi bu haberimizle birileri şöyle bir silkelenir mi?

74 yıl önce yaşadığımız bu deprem sonrası acısını içimizde hissettiğimiz bu Kasım ayında ilçe yetkilileri halkımıza, gençlere ve de öğrencilere Deprem gerçeği ve depremle nasıl yaşanır konusunda eğitim çalışması yapmaya davet ediyoruz.

1-7 Mart Tarihleri arasında Deprem Haftasında duyarlı bir okuyucunun göndermiş olduğu '' Deprem ve Tosya ''   yazılı yazısı

Yıl 1943.

26 Kasım Cuma günü gece yarısı amansız ve tarifsiz bir ses. Her taraf  toz, duman ve sonra ses ve bağırışlar. Bağırışlar. Evet, mahvolduk! O gece Tosya’da saat 22.20''de meydana gelen depremde ne yazık ki 2.824 insanımız hayatını kaybetti. Tosya yıllarca bu acının yarasını yüreklerinde yaşadı. Fakat zamanla bu büyük acı unutuldu.

Şimdi Sormak lazım Tosya bir gün yüzleşeceği bu Büyük Depreme Hazır mı ?

Tosya’nın depreme hazır olup olmadığı konusunda benim bir fikrim yok. Vatandaşında bir fikre sahip olmadığını tahmin ediyorum.

 

Şimdi Bu yazıyı okudukça İnşallah Deprem olmaz dualarını duyar gibiyiz ama şunu unutmamak gerekir o gün geldiğinde yaptığımız dualar kadar Depreme Hazır olmalıyız

 Umarım yeterince hazır oluruz.

 Başta Kızılay Tosya şubesi;

Böyle büyük bir afete karşı ne kadar hazırlıklı olduğu Tosya’da Kızılay deposunun olup olmadığını, depo var ise çadır, battaniye ve gıda stoklarının ne aşamada olduğunu ister istemez kamuoyunun bilmesi gerekli ….

Tosya'da acil afet birimi ve Deprem Özel ekibi   var mı?

Genelde Deprem konusu olduğunda vatandaşlar kendi aralarında olası bir deprem karşısında   Sivil Savunma Müdürlüğü’nün arama ve kurtarma ekiplerinin mevcudiyetini de merak ettiklerini eğer böyle bir ekip var ise arama ve kurtarma konusunda çalışmaların yapılıp yapılmadığını da merak ediyor.

Tosya Belediyesi Olası bir depreme Karşı nasıl Hazırlanıyor?

Bu konuda bilimsel bir araştırma yapıldı mı? Allah göstermesin olası bir deprem karşısında belediyemiz nasıl tedbirler alacak bu konuda vatandaşı nasıl bilinçlendiriyorlar, Deprem sonrasında Çadır alanı ve Toplanma merkezi var mı merak ediyoruz” ...

Tosya Milli Eğitim Müdürlüğü ve Okullar depreme hazır mı?

Öğrenci velileri ,binlerce öğrencisi olan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de olası bir deprem karşısında nasıl tedbirler aldığını, Okullarda öğrenciler Depreme karşı nasıl eğitildiğini ve deprem tatbikatlarının yapılıp yapılmadığını merak ediyor.

banner257
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tosyalı
Tosyalı - 13 ay Önce

Teşekkür ederiz çok ciddi bir konu olan deprem konusunu gündeme taşıdığınız için.
Sorduğunuz ve bizlerin gerçekten merak ettiği sorular bunlar cevaplarını da kamu oyu ile paylasirsaniz memnun oluruz.

Melek
Melek - 13 ay Önce

Deprem olacağından haberim yoktu.bilgilendırdıginiz için teşekkür ederm.

Salim KAYNAR
Salim KAYNAR - 13 ay Önce

Sedat gerçekten harika bir konuyu gündeme getirmişsiniz. Tebrikler. Selamlar, iyi çalışmalar.

SIRADAKİ HABER