TAŞIYAN YANDI

Suç aletlerinden biri olan bıçak taşımanın cezası belli oldu.

TAŞIYAN YANDI

Bıçak günümüzün en önemli ihtiyaçlarından biridir ve kolay elde edildiği için de en tehlikeli suç aletlerinden biridir. Artık kolaylıkla elde ettiğimiz bıçak tarzı kesici aletleri taşımak suç ve cezası da 189 TL.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı tarafından hazırlanıp İçişleri Bakanlığınca valiliklere gönderilen genelgede, vatandaşların can güvenliğinin korunması amacıyla, kolayca elde edilebildiği için suç aleti olarak sıklıkla kullanılan başta bıçak olmak üzere kesici ve delici aletlerin denetim altına alınması gerektiği vurgulandı.

Genelgeye göre polis, tüm illerde asayiş uygulamaları yapacak, özellikle büyük şehirlerde ve kalabalık yerlerde denetimler arttırılacak. Üzerinde bıçak ve sopa gibi kesici, delici ve yaralayıcı alet bulunan kişilere Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapılacak ve 189 lira para cezası uygulanacak. Güvenlik güçleri suç aletine el koyacak.

Polis; yer, zaman ve taşıyan kişinin suç eğilimi gibi kıstasları dikkate alarak, bıçak ve sopa gibi yaralayıcı alet taşıyan kişileri savcının talebine göre gözaltına alabilecek. Bu kişiler 3 aya kadar hapis ya da idari para cezası istemiyle yargılanacak.

Yasak kapsamında olmayan kesici aletler

Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanun'a göre; kama, hançer, şişli baston, saldırma, sustalı, çakı, pala, kılıç, kasatura, süngü, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar, topuz, boğma teli, sallama ve muşta gibi aletlerin yasak kapsamında bulunduğu hatırlatılan genelgede, aynı kanunun ilgili maddesinde bıçak ve diğer aletleri, hal ve şartlara göre sırf saldırıda kullanmak amacıyla taşıyanlara 3 aya kadar hapis veya adli para cezası verildiği vurgulandı.

Genelgede şu ifadelere yer verildi:

"Kanun kapsamına girmemekle birlikte 'hal ve şartlara göre sırf saldırıda kullanmak amacıyla' ifadesi doğrultusunda her türlü kesici, delici ve bereleyici aletleri taşıyanlar hakkında da yasal işlem yapılması gerektiği anlaşılıyor.

Bu kapsamda kesici, delici ve bereleyici her türlü aletin kamu güvenliği açısından oluşturduğu tehlike, yer, zaman ve taşıyan kişinin suç eğilimi gibi kıstaslar da dikkate alınarak bu kişiler hakkında ilgili kanun gereği yasal işlem yapılması suçla mücadelede etkinlik sağlayacaktır."

Bazı kişilerin, kanunen yasak kapsamında olmayan kesici, delici ve bereleyici aletlerle suç işlediği belirtilen genelgede, genel güvenliği tehlikeye sokabilecek bu aletleri taşıyanlara da Kabahatler Kanunu gereği 189 lira para cezası verilebileceği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 22:16
banner257
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER