Tamirci Ustası'nın Güvercin Sevdası

BİR KUŞ TÜRÜNÜ YOK OLMAKTAN KURTARDI.

Tamirci Ustası'nın Güvercin Sevdası
banner266
 Kastamonu'nun Tosya ilçesinde,Traktör Römorku tamiratı yapan ustanın güvercin sevdası,soyu yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan özel cins Tosya Güvercinin neslini kurtardı.

iş yerinde oluşturduğu özel oda ve kafeslerde 200 adet çeşitli cinslerde güvercin beslediğini ifade eden İsmail Marangoz (54),''Güvercin sevgisi bana rahmetli babamdan,ona da babasından kalan bir mirastır.Bizler dededen toruna yaklaşık 70 yıldır güvercin besleriz .Tosya'mızda, benim çocukluğumda hemen hemen herkes güvercin beslerdi.İlçenin hızla gelişmesi ve beton binaların çoğalması, vatandaşların bahçeli evlerden dairelere taşınması ile bu hobi yavaş yavaş tükenmeye başladı.Çocuklarımdan ayırt etmediğim bu güzel kuşların yok olmasına gönlüm razı olmadığı için iş yerimde özel bir oda ve kafesler oluşturdum.

Bu odaya ve kafeslere güvercinlerin istedikleri zaman rahatça girip çıkabilmeleri için özel bölümler yaptırdım.İlk önceleri 15-20 olan güvercin sayısı,sokakta bulduğum yaralı ve kanadı kırık güvercinleri tedavi ettirerek beslemeye başlamam ile birlikte kısa süre içerinde sayısı 200'e ulaştı.

Şimdi ise dükkanımda bulunan özel oda ve kafeslerde,Taklacı,Adana,Fener ve çeşitli cinslerde güvercinlerin çiftleştirilmesi ile ortaya çıkan Tosya Güvercini diye adlandırdığımız cinslerdeki güvercinleri besliyorum.Bu sevdayı çocuklarıma da aşılayarak uzun yıllar devam etmesini istiyorum.

Çalışmalarım sayesinde,Güvercin besleyenlerin azalması ile birlikte unutulmaya yüz tutan Tosya Güvercinin gelecek nesillere aktarılacak ve tanıtılacak olmasının yanı sıra, güvercinlerimi görmek için çocuklar başta olmak üzere vatandaşların iş yerimi her gün ziyaret etmesi beni mutlu ediyor''diye konuştu. Haber37.Gen.TrYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER