Soğuk Havalar Tosya Sebze Pazarnıı Etkiledi

Havaların soğuması Tosya meyve ve sebze pazarını olumsuz etkiledi.

Soğuk Havalar Tosya Sebze Pazarnıı Etkiledi

Pazartesi günlerinin Tosya halk pazarı olması nedeniyle yeni yerinde kurulan Sebze ve Meyve Pazarı’nda durgunluk yaşanıyor. Havaların soğumasıyla birlikte vatandaşların alışveriş için manav ve marketleri tercih etmesiyle Pazar esnafı kışın satış yapamıyor.

Son günlerde tarım sektörünün Rusya krizinden olumsuz etkilenmesi Sebze ve Meyve Pazarı’na da yansıdı. Pazarda mandalina portakal 1-1,15 TL arasında satışa çıkarılırken kestane ise 5-7 TL arasında satılıyor.

2-3 TL arasında satılan domates alıcı bulamazken elma 1-1,5 TL arasında satışa çıkarılıyor.  Pazarda sebzelerden fiyatı en yüksek olan ıspanak 4TL, meyvelerden ise kivi 3TL’den muz 4TL’den satışa çıkarılıyor.

Havaların soğuması ve ihracat sebze ve meyvelerinin Rusya gümrüğünden geri dönmesiyle iç pazarda sebze ve meyvelerin fiyatlarını düşürdü.  Sebze ve Meyve Pazarında düşük fiyatlar market raflarına da yansıdı.  Pazarda mandalina 1TL’den, marketlerde ise 0,89Kuruş’tan satışa 

   

Soğuk havalardan kaynaklanan alışverişin durgun olması nedeniyle tezgahların yarısı açılmıyor. Soğuk havalar nedeniyle satışları düşen esnafın en büyük korkusu ise sebze ve meyvelerin donması.  Esnaf ürünlerinin donmaması için tedbir almaya çalışıyor.  

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2015, 23:43
YORUM EKLE
banner226
SIRADAKİ HABER