Pirincin Menşei Tosya olduğu tescilleniyor

Pirincin Menşei Tosya olduğu tescilleniyor

HABER: SEDAT AĞACIKOĞLU 

KASTAMONU (İHA) - Kastamonu’nun Tosya ilçesinde Tosya Pirincinin mahreç için yapılan başvurunun sonuna gelindiği ve önümüzdeki günlerde tescil edileceği Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin tarafından yapılan basın toplantısı ile duyuruldu.

Kaymakamlık Makamında düzenlenen basın toplantısına Belediye Başkanı Kazım Şahin, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Ceylan Çayır, Belediye Kültür Müdürü Erdal İpoğlu, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken, ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda konuşan Kaymakam Deniz Pişkin Tosya Pirinci için yapılan mahreç başvurusunun menşei ye çevrildiğini ve askıya çıkarıldığını söyledi. Kaymakam Deniz Pişkin konuşmasında; “Uzun soluklu bir çalışma. 2012 yılında eski kaymakam Mehmet Türköz tarafından başvurusu yapılmış. Nihayet 5 yıl sonra askıya çıkmış olması sevindirici olay. Askı süreci içinde her hangi bir itiraz olmazsa Tosya Pirincinin Menşeini almış olacağız. Onaylanmasının ardından Tosya Pirincinin yani Sarı kılçık Pirincinin Menşei Tosya olacak. Bu da Tosya’ya Tosya Pirincine olumlu katkı sağlayacak. Yıllardır pirinç alanında Osmancık ve çevre ilçelere kaptırdığımız birinciliği bu çalışmalar sonrasında tekrar alacağız” dedi.

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Kazım Şahin; “Tosya Pirinci için yapılan çalışmanın bilimsel bir çalışma olduğunu anımsatarak, Sarı kılçık Pirinci bu bölgede yetişiyor. Mahreç için yapılan çalışmanın sonuna gelindi. Herhangi bir itiraz olmazsa askı sürecinin tamamlanmasının ardından Sarı kılçık Pirincinin menşei Tosya olarak tescillenecek” dedi.

banner257
YORUM EKLE
YORUMLAR
Necip Alışkan
Necip Alışkan - 2 yıl Önce

Hayırlı olsun...Tosya pirincinin Tosya ya ait olduğu tescillenecek

SIRADAKİ HABER