Kütüphane Duvarındaki yazıyı görünce Şok olacaksınız

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin yazılan duvar yazılarına inceleme başlattı.

Kütüphane Duvarındaki yazıyı görünce Şok olacaksınız
Haber: Sedat Ağacıkoğlu (İHA)

Geçtiğimiz gün ziyaretlerde bulunmak ve kursiyerlerle kitap okuma etkinliğine katılmak üzere Tosya Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’na gelen Kaymakam Deniz Pişkin’in ziyaretin ardından kursiyerlerle birlikte kitap okuma etkinliği için Halk Kütüphanesi’ne geçti.

Halk Eğitim Merkezi ziyaretini tamamlayan Kaymakam Deniz Pişkin kitap okuma etkinliği için kursiyerlerle birlikte İlçe Halk Kütüphanesi’ne geçerken kütüphane duvarındaki argo yazılan yazıyı fark etti.  

Yazıyı dikkatle inceleyen Kaymakam Deniz Pişkin kütüphane yetkililerine yazının kim tarafından yazıldığının bulunması için güvenlik kayıtlarını istedi. Yetkililer yazıların sürekli yazıldığını belirterek her defasında duvarı boyamak zorunda kaldıklarını ifade etti.
Olayın kamu malına zarar verdiğini belirten Kaymakam Deniz Pişkin şehrin her tarafında duvar yazıların incelenerek faillerinin bulunmasını istedi. Duvar yazılarının olduğu yerlerdeki tüm güvenlik kayıtlarının incelenmesi talimatını veren Kaymakam Deniz Pişkin çevre sakinlerinin bilgisine başvurulması gerektiğinin altını çizerek, şehrin neresinde olursa olsun duvarlara yazı yazan kişilerin görüldüğü takdirde 155 polis hattına bildirmelerini istedi. Yakalanan kişiler hakkında Kabahatler Kanuna göre ve kamu malına zarar verme suçundan işlem yapılacağını söyledi.
Başta kamu kurum kuruluş duvarları olmak üzere şehrin her yerinde yazılan yazıların olduğu yerlerdeki güvenlik kamera kayıtları toplanıyor. Kolluk marifetiyle yapılan çalışmalarda duvar yazıları incelenerek faillerin tespitine çalışılıyor.
Duvar yazılarında Kabahatler Kanundan ve kamu malına zarar vermeden işlem yapılıyor.  Kabahatler Kanununa göre para cezası uygulanırken, mala zarar vermede ise 5237 sayılı Türk Ceza Kanuna göre Cumhuriyet Savcılığı tarafından işlem yapılıyor. 

Duvara yazı yazanların tespit edilmesi halinde failler para cezası ödemek zorunda kalacağı gibi 4 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmayla karşı karşıya kalabilecek.


Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 23:14
banner257
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER