Komşulardaki dostluk, Aşure ile kaynaşıyor

Muharrem (Aşure) Ayı, 4 Kasım 2013’de başlıyor. Aşure Günü, 13 Kasım 2013 Çarşamba günüdür.

Komşulardaki dostluk, Aşure ile kaynaşıyor

Aşure’de kullanılan ürünlerin, her bir tanesi, yurdumuzun dört bir köşesinden gelen lezzetlerin harmanlanmasından oluşur. Çeşitli lezzette olan bu ürünler, hoşgörü tenceresinde birleşir, pişer ve çok farklı bir tat ortaya çıkar.

Dayanışmanın güzel bir örneği olan Aşure Günü’nde, aşure pişirip komşularına ve dostlarına dağıtmak isteyenlere, kalite ve lezzet sunan Reis Gıda, Aşurelik Buğdayı, Nohut’u ve Fasulyesi ile Aşure Günü’ne hazırdır.

Aşure içerisinde kullanılan bakliyat çeşitlerinin sağlıklı besleme için gerekli olan gıda maddeleri olduğunu anlatan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, şunları söyledi:

“Muharrem ayı, hicri takvimin ilk ayıdır. İnanca göre Muharrem ayının 10'unda, Hazreti Nuh'un gemisi tufanın sularından kurtulup, Cudi Dağı'nda karaya ulaşır. Bu kurtuluşu kutlamak için, geminin ambarında kalan bütün tahılların katıldığı bir tatlı yapılır ve bu tatlıyı gemidekiler paylaşır. İşte her yıl, Muharrem ayının 10. gününde aynı tatlı, yani "Aşure" yapılarak tanıdıklara, komşulara gönderilir. Böylece, hem bir lezzet diğer insanlarla paylaşılmış olur, hem de Hazreti Nuh'un serüveni yeniden hatırlanır. Nitekim, Aşure içerisinde kullanılan bakliyat çeşitleri olan aşurelik buğday, nohut ve fasulye; karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral yönünden zengindir, sağlıklı beslenme için gerekli temel gıda maddeleridir” dedi.

Lezzetli bir aşure için ürünün doğru seçilmesinde dikkat edilmesi gerekenler;

Aşurelik Buğday;

Aşurelik buğday, Cumhuriyet Buğdayından yapılmaktadır. Ege ve Güneydoğu bölgelerinde yetiştirilen farklı ve özel bir çeşit olan buğdaylardan işlenen aşurelik buğday tercih edilmelidir.

Kuru Fasulye;

Kuru fasulyenin birçok çeşidi bulunmaktadır. Yeni mahsul dermason fasulye aşure yapımında tercih edilmektedir. Dermason fasulyesi, toprak özelliği ve kar suyu ile beslenerek yetişmesi, ince kabuklu olması, çabuk pişmesi ve lezzetli olmasından dolayı aşurede kullanılmaktadır.

Nohut;

Özellikle Nevşehir, Ürgüp, Isparta, Konya yörelerinin iri boyda ve yeni mahsul olan koçbaşı nohut çeşidi tercih edilmelidir.

Ek bilgi:

Fasulye, nohut ve tüm bakliyat çeşitlerinde, yeni mahsul ürünler daha çabuk pişer, kabuk atmaz, artımlı ve daha lezzetlidir.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2013, 16:09
banner257
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER