KARABEY KÖYÜNDE YAĞMUR DUASI YAPILDI

KARABEY KÖYÜNDE YAĞMUR DUASI YAPILDI

KARABEY KÖYÜNDE YAĞMUR DUASI YAPILDI
Tosya’da geleneksel hale gelen ve her sene devam eden yağmur duaları bu yılda ilk olarak Karabey köyünde yapıldı.Çevre köylerinde katıldığı merasim ziyaretle başladı.

Daha sonra camiye gelindi ve camide okumalar yapıldı. Hafızlar ve hocalar tarfından hatim okundu. İlçe müftüsü Basri Bektaş namazdan evvel vaaz etti. Vaazda müftümüz şu konulara değindi: “Bu merasimler özü itibarıyla güzel ve hayırlı meclislerdir. Bu gün burada binlerle ifade edilecek olan insanla kuran okunuyor, dualar ediliyor, hayırlar yapılıyor, topluca namaz kılınıyor. Bunun ötesinde selam verilp selam alınıyor. Musafa ediliyor. Hal hatır soruluyor. Kentteki köydeki sıladaki gurbetteki bir araya geliyor.

Bunlar faydadan hali deildir. Ancak ne varki bunu biraz daha ıslah etmek gereklidir. Oda bakınız kuran okunuyor dinleyen on kişi yirmi kişidir. Yemek yiyen 200 veya üç yüz kişidir. Bu bana hırıstiyanlıkta papaz gitsin kiliseye dua etsin biz işimize bakalım diyen ruhbanlıüğı çarıştırıyor. Eğer kuran okunacak ve mevlit okunacaksa bundan hoca da cemaatte nasiplensin.

             Bir başka husus ise Kuran okunurken konuşuluyor halbuki o kuran der ki “ Kuran okunurken susun, onu dinleyin, bu sayede merhamet olunursunuz.” Bu hitap kime?

          Akabinden müftü Basri Bektaş şöyle devam etti: “Kur'an sayesinde insanların sıkıntıları gider, hastalıkları şifa bulur. Toplumları ıslah olur. Karanlıklar aydın olur. Kuranla dünya ve ahiret yolları aydın olur…”

             Müftü Basri BEKTAŞ’ın kıldırdığı Cuma namazının ardından köylüler tarafından misafirlere keşkek ve pilav ikramı yapıldı.

Kaynak:Tosya Müftülüğü
Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2015, 18:49
banner257
YORUM EKLE
YORUMLAR
firdevszorluhayirliolsun
firdevszorluhayirliolsun - 3 yıl Önce

Hayiruliolsyn

SIRADAKİ HABER