Boz Kalan Çeltik Tarlaları İçin Çalışmalar Hızlandı

Devrez Vadisinde bulunan çeltik ekim alanlarını sulayan bentlerin ıslahı için çalışmalara başlandı.

Boz Kalan Çeltik Tarlaları İçin Çalışmalar Hızlandı
banner255

KASTAMONU (İHA) - Kastamonu'nun Tosya ilçesinde DSİ tarafından uygulanan ve Tosya Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken’in koordinatörlüğünde devam eden çalışmada; 1 Dozer, 2 Ekskavatör ve 3 Kamyondan oluşan ekip iki aydır çalışmalara devam ediyor.

Her yıl kış aylarında yağan karın ilkbaharda erimesinden dolayı çoğalan sel suları ark bentlerini sökmektedir. Dolayısıyla bentlerin yeniden yapılmasının maliyeti yüksek olduğundan birçok çeltik ekim alanı boz kalmakta, ekim yapılamamaktadır.

Bu mahzurları ortadan kaldırmak için çeltik ekicileri ve Köy Muhtarlarının müracaatı üzerine DSİ tarafından bentlerin taşla doldurularak güçlendirilmesi için çalışmalar başlatılmış, çalışmaları koordine etmek üzere Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken görevlendirilmiştir.

Çalışmalarla ilgili bir açıklama yapan Akdiken; “iki ayı aşkın bir süredir çalışmalar devam ediyor. Aşağı ovadaki bentlerin güçlendirilmesi devam ediliyor. Yukarı ovadaki bentlerin güçlendirilmesine aşağı ovanın tamamlanmasından sonra devam edilecek. Bu güne kadar herhangi bir olumsuzluk yaşamadık. Çiftçilerimiz için çok verimli ve yararlı bir çalışma yapılıyor. Ben bu vesile ile Sayın Milletvekillerimize, Sayın Valimize, Sayın Kaymakamımıza, Sayın Belediye Başkanımıza, DSİ Bölge Müdürümüze ve DSİ çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu sayede çeltik ekim alanlarının sulanması için gereken bentlerin güçlendirilmesi sağlanmış oldu” dedi.


  (SDA-

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2015, 23:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ninni Tosyalım Ninni
Ninni Tosyalım Ninni - 2 yıl Önce

olmayan suya bent yapılıyor. güya iş yapılıyor. iş makinasının yanında pozu verirken yazın ne olacak onu düşünüyorlarmı acaba. bentden önce baraj lazım baraj maşAllah tosya ilçesi haricinde tüm ilçelere barajlar sulama göletleri yapılıyor. tosyada ise pansumanla geçiştiriliyor. ninni tosyalı ninni

mahmut
mahmut - 2 yıl Önce

devrez çayının ıslahının yapılması gerekir.chp'nin milletvekilleri bayağı bir çaba sarf etmişlerdi. bakalım 4 yıl boyunca devrez çayıyla ilgili hükümet ne yapacak tosya için.

tosyalı uyumaz
tosyalı uyumaz - 2 yıl Önce

devrez çayının islahını bırakında önce devreze akıtılan atıkları islah edin başta süt fabrikası olmak üzere yaz boyu beyat köprüsünün yanından geçilmiyor tam bir lağım kokuyor hani çevreciler hani o bölgenin duyarlı köylüleri muhtarları siyasetcileri, ne olur gösteriş yapmıyalım

SIRADAKİ HABER

banner256