BAYRAM NAMAZI TOSYA'DA SAAT KAÇTA KILINACAK

BAYRAM NAMAZI TOSYA'DA SAAT KAÇTA KILINACAK

BAYRAM NAMAZI TOSYA'DA SAAT KAÇTA KILINACAK

Bayram arifesinde en çok merak edilen konulardan biri de bayram namazının saat kaçta olduğu. Bu yıl Ramazan bayramı namazı saat kaçta kılınacak?

 Bayram namazı, biri Ramazan bayramında diğeri Kurban bayramında olmak üzere yılda iki defa kılınan iki rek'atlık bir namazdır. Bayram namazı Hanefi mezhebinde, cuma namazının vücub şartlarını taşıyan kimselere vaciptir. Şafii ve Malikiler'e göre müekked sünnet, Hanbeliler'e göre ise farz-ı kifayedir.

 Dokuz gün sürecek Ramazan bayramı tatili başladı. Bu yıl 6 Haziran tarihinde başlayan Ramazan ayı 4 Temmuz 2016 Pazartesi günü son iftarla sona erecek. 5 Temmuz 2016 Salı günü Ramazan bayramının birinci günü. Bayram arifesinde en çok merak edilen konulardan biri de bayram namazının saat kaçta olduğudur.

Bayram Namazı Tosya merkez ve köylerinde saat 6:03 ‘de kılınacaktır.

Heryıl olduğu gibi Kaymakamlık ve Belediye tarafından organze edilen geleneksel bayramlaşma töreni Belediye Düğün salonunda Bayramın 1,günü 05.7.2016 Salı günü saat 10:00 ile 11:00 arasında yapılacaktır.

Bayram Namazı Nasıl Kılınır

Bayram namazı ile vakit namazları arasında farklar vardır. Bayram namazı 2 rekat kılınır 9 tekbir yapılır 5 tanesi 1. rekatta 4 tanesi 2. rekatta yapılır. Bayram namazı sabah namazından 50 dakika sonra kılınan namazdır.
Bayram namazına, Allahuekber "Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan (Ramazan ) Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama." denip niyet edilir.

İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp "Allâhu Ekber" diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar.
Cemaat de aynısını yapar ve "Sübhaneke" duasını okunur .
Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" (1) diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar.
Sonra, imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp "Allâhu Ekber" (2) diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp "Allâhu Ekber" (3) diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve imamın okuduğu sûre ve âyetleri dinler. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde yapılır.

Ardından 2. rek'âta kalkılıp, eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" (1) diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" (2) diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" (3) diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde yapılırak namaz bitirilir.

Sonra, imam minber'e çıkarak "Bayram hutbesi" ni okur. Sonra, dua edilir.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2016, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER