500 YILLIK CAMİ KÜL OLDU

500 YILLIK CAMİ KÜL OLDU

KARGI-İHA-OZAN ACAR

Şiddetli yağışla birlikte Saraycık köyüne bağlı Harmancı Mahallesi’nde bulunan köy camisine yıldırım düştü. 500 yıllık bir geçmişe sahip olan ahşap tarihi cami bir anda alev aldı. Caminin yandığını gören köy sakinleri, muhtar ve imama haber verdi. Kısa sürede büyüyen yangında cami kullanılamaz hale geldi.

''500 YILDAN DAHA FAZLA TARİHE SAHİP''

Köy sakinlerinden İsmail Kuş, köye sabah iki kez yıldırım düştüğünü belirterek, “Bir komşumuz camiden dumanlar çıktığını görmüş, köylülerimizden duyar duymaz hemen caminin yanına geldik. Jandarma ve itfaiyeye haber verdik. Jandarma yaklaşık bir saat sonra köye ulaştı ancak itfaiye gelmedi, nedenini bilmiyoruz. Yangın kendiliğinden söndü. Jandarma olay yeri inceleme ekipleri geldi tutanak tuttular ve gittiler.

Camimiz 500 yıldan daha fazla bir tarihe sahip, devamlı ibadetimizi yaptığımız, evimiz gibiydi. Köyümüzün nüfusu yaz aylarında bini buluyor ve bu camiyi sadece biz kullanmıyoruz civar komşu köyler de camimizi kullanıyor. Yangın sırasında Kargı Müftülüğünü aradık. Şu ana kadar müftülükten hiç kimse gelip de caminin durumunu görmedi. Cami yandı ve yandıktan sonra da kimse gelmedi. Şu anda köyde ibadetimizi yapacak yerimiz yok. Namazlarımızı okulda kılıyoruz. Yetkililerden camimizi yeniden yapmalarını istiyoruz” dedi.

''HİÇBİR MÜDAHALE ŞANSIMIZ OLMADI''

Cami imamı Osman Keskin ise sabah saatlerinde çok şiddetli bir yağış olduğunu, yağış bittikten sonra köyden bir kız çocuğunun caminin yandığını gördüğünü söyledi. Bunun üzerine koşarak camiye gittiklerini anlatan Keskin, ”Gittiğimizde zaten cami çatının altından yanmaya başlamıştı. Hiç bir müdahale yapma şansımız olmadı ve cami tamamen yandı. Köyden bir vatandaşımız camiye yıldırımın düştüğünü görmüş. Camimizin 40-50 civarında cemaati var. Çevre köylerden de imamı olmayan camilerden sürekli cemaat geliyor. Köyümüzde, yanan caminin haricinde 8 kilometre uzaklıkta köy merkezinde bir cami var. Bir de burası vardı maalesef yandı” diye konuştu. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 22:31
banner257
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER