TOSYA'DA BUĞDAY HASADI SIKINTILI BAŞLADI

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde meydana gelen don olayı ve aşırı yağan yağmurlardan dolayı buğday hasadı sıkıntılı başladı Bu nedenle üretimin düşük olması maddi ve manevi sıkıntılara neden oldu

Tosya’da Temmuz ayı ile birlikte başlayan buğday hasadı bu yıl çiftçinin yüzünü güldürmedi. Ramazan ayında başlayan hasat tarım arazilerinde hummalı bir çalışma başladı fakat buğdaydaki düşük rekolte çiftçileri üzdü.Hasat mevsiminin Ramazan ayına denk gelmesi nedeni ile 30-35 derece sıcak havada tarlada çalışan çiftçiler rekoltenin düşük olması nedeniyle hasada buruk başladı.

Rekoltenin düşük olmasının nedeninin Mart ayında meydana gelen don olayı ve havaların aşırı yağış geçmesine bağlayan çiftçiler üretimin biçerdöver ücretini dahi karşılamadığını söylüyor.Her yıl azalan buğday ekimine bu yılaşırı yağışlarda eklenince Tosya’da buğday ekimi durma noktasına geldi.

Rekoltenin çok düşük olması nedeniyle çiftçinin tek umudu saman oldu. Buğday üretiminden biçerdöver ücretini karşılamaya çalışacak olan çiftçiler elde edilen samanla da gübre ve mazot giderlerini karşılamaya çalışacak. 


Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2014, 20:10
banner257
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER