CHP’Lİ VEKİLLER DEVREZ ÇAYI’NI TBMM’YE TAŞIDI

“DEVREZ ÇAY’NIN ISLAHI İÇİN NEDEN ADIM ATILMIYOR?” -“BARAJ YAPILINCAYA KADAR ÜRETİCİLER KADERİNE Mİ TERK EDİLECEK?”

CHP’Lİ VEKİLLER DEVREZ ÇAYI’NI TBMM’YE TAŞIDI
banner255


          

Geçtiğimiz günlerde Kastamonu’yu ziyaret eden CHP’nin gönüllü Kastamonu vekilleri Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ve İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Tosya’da verdikleri sözü tutarak,  Devrez Çayı’nı TBMM’ye taşıdı. Milletvekilleri, “Devrez Çayı’nın ıslahı için neden adım atılmıyor” diye sordu.

 

            CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır ve Özcan Purçu, Kastamonu’yu TBMM’de gündeme getirme sözleri doğrultusunda ilk önergeyi Tosya’daki Devrez Çayı taşkınları için verdi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle verilen önergede, Tosya İlçesi Devrez Vadisi’nde yaşayan yurttaşların, Devrez Çayı’nın yol açtığı taşkınlardan bunalmış durumda oldukları hatırlatıdı. Devrez Çayı’nın düzensiz akışı sebebiyle her yıl binlerce dönüm tarım alanı taşkına maruz kaldığı, milli servet niteliğindeki ürünler ve verimli toprakların yok olduğuna dikkat çekilen önergede, “Sorunun çözümü için Kızlar Yolu Barajı ve sulama tesislerinin yapılacağı açıklanırken, yurttaşlar barajın devreye alınacağı tarihe kadar yine kaderine terk edilmektedir. Bu durum kabul edilebilir değildir. Devrez Çayı ıslahının, Kızlar Yolu Baraj projesinden bağımsız olarak bir an önce gerçekleştirilmesi ve taşkınların yol açtığı zararların önüne geçilmesi bir zorunluluktur” görüşlerine yer verildi.

KIŞ GELMEDEN ISLAH BAŞLAMALI

            Tosya’daki Devrez Çayı, neredeyse her yıl taşkınlara neden olmasına karşın bugüne kadar neden önlem alınmadığı konusunda bilgi istenirken, Bakan Eroğlu’na “Devrez Çayı’nın ıslahı için Bakanlığınıza kaç başvuru olmuştur? Neden bu konuda bir adım atılmamıştır? Devrez Çayı’nın ıslahı için ne kadarlık yatırım gerekmektedir? Bu konuda bir çalışma yapılmış mıdır?  Yapılmamış ise yapılmasını sağlayacak mısınız? Derenin ıslahı için kış mevsimi başlamadan bir adım atılacak mıdır?”

MİLYARLAR HEBA EDİLİRKEN TOSYA’YA KAYNAK YOK

         Önergede şöyle devam edildi:

            “Devrez Vadisi Kızlar Yolu Barajı ve sulama tesislerinin yapımı hangi aşamadadır? Projesi yatırım programına alınmış mıdır? Yatırım tutarı ve gerçekleşme süresi ne olarak öngörülmektedir?

Yıllardır bekleyen Kızlar Yolu Barajı yapılıncaya kadar, yurttaşlar Devrez Deresi’nin taşkınlarından ve zararlarından nasıl korunacaktır? Devrez Deresi’nin ıslahı için Kızlar Yolu Barajı beklenmeden bir adım atılacak mıdır?

Devrez Deresi’nin ıslahı için kaynak mı bulunamamaktadır? Siyasi kriz nedeniyle milyarlarca lira heba edilirken, Tosya’ya gelince kaynak mı yoktur? Baraj yapılıncaya kadar, Devrez Deresi’nin taşkınları nedeniyle oluşacak zararları kim karşılayacaktır?”

 

 

Cetin Osman BUDAK                  Tacettin BAYIR                  Özcan PURÇU

Antalya Milletvekili            İzmir Milletvekili                  İzmir Milletvekil

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2015, 10:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem OLGUN
Adem OLGUN - 3 yıl Önce

bu vekillere tosyali olarak teşekkür ederim. bizleri bizim uykuculardan fazla düşündükleri için. tosyada siyasetçi yok olmayinca kastamonuda sine ipleyen yok izmir antalya vekilleride olmasa tosya yok. nerede bu politikacilar yalancilar palavracilar dört kelime yalaninan memlekete ayar veremğe çalişanlar yaziklar olsun yalanla dolanla kendi ihtiraslarinizin uğruna bu memleketle oynayanlara

emin
emin - 3 yıl Önce

izmirde yasayan tosyalı bir muhendisin chp li milletvekillerine tosya nın sorunlarını iceren cok genis kapsamlı bir rapor sundugunu ve bunun uzerine 2 si izmir milletvekili 3 vekilin tosyaya geldigini bilin istedim.siz hala akp nin tosyalı birine 3.sırayı degil 1 veya 2 sırayı verin diye yırtının durun hepsini verseler ne olacak kendi ikballeri icin aday olanlar tosyaya hic birsey vermezler

kalem
kalem - 3 yıl Önce

garip olan bir şey yok. söz vermişler yerine getiriyorlar.
alısıldı tabi söz verip de tutmayanlara. tebrik ederiz o vekilleri.

SALİH KUTLU
SALİH KUTLU - 3 yıl Önce

demekki̇ kastamonu mi̇lletveki̇lleri̇ yillarca mecli̇ste uyumuşlar, bundan başka açiklamasi yok

Talat BOZKURT
Talat BOZKURT - 3 yıl Önce

kastamonu nun kendi milletvekilleri yan gelip yatsın,antalya ve izmir milletvekilleri tosya için çalışsın.ne güzel değilmi sayın vekillerim.

Bükülmeyen kalem
Bükülmeyen kalem - 3 yıl Önce

bunda hiç bir gariplik yok çok güzel bir örnek çalışma. 1980 den evvelde sayın deniz baykal enerji ve tabi kaynaklar bakanıyken tosya heyetini mecliste kabul edip kösen çayırı göletinin yapımına başlanmasını sağlamıştı. kastamonu milletvekilleri bakar i̇zmir milletvekilleri yapar .

tosyali
tosyali - 3 yıl Önce

bizim vekiller nerde

RAMAZAN
RAMAZAN @tosyali - 3 yıl Önce

arkadaşlardevrez in islahi icin benim cocukluğudan bu tarafa verlin sözler var ama tosyamizin taşinmasini istemişlerdi. benşu 50 yaşin üstündeyi

ahmet çelimli
ahmet çelimli - 3 yıl Önce

kastamonu iktidar milletvekilleri ilgilenmeyince chp milletvekillerinin ilgilenmesini neden yadırgıyorsunuz normal bir olay


SIRADAKİ HABER

banner256