FACEBOOK'ta BU UYARIYI SAKIN PAYLAŞMAYIN

Sosyal medya kullanıcıları tarafından "Resmileşti Dikkat" başlığıyla paylaşılan metnin hukuki açıdan geçerliliği olmadığı açıklandı.

FACEBOOK'ta BU UYARIYI SAKIN PAYLAŞMAYIN
Bilişim hukuku uzmanları, sosyal medya kullanıcılarının hesaplarının çalınması halinde bazı terör örgütleriyle hiçbir bağlantılarının olmadığını, hesaplarından yapılacak paylaşımlardan da kendilerinin sorumlu tutulamayacağına ilişkin "Resmileşti Dikkat" başlığıyla hızla yayılan uyarıların hukuki açıdan herhangi bir geçerliliğinin olmadığını bildirdi.

Uzmanlar bazı kullanıcıların, "Sosyal medya üzerinden PKK'ya destek olduğu anlaşılan kamu çalışanlarıyla ilgili olarak gereken adımlar atılmaya başlanmıştır. Bu sebeple terör örgütü destekçisi hackerler tarafından özellikle kamu çalışanlarının hesapları kopyalanmakta, kopya profillerle PKK'ya destek amaçlı paylaşımlar yapılmaktadır. Aynı şahıslar daha sonra sizi emniyet birimlerine şikayet ederek, görevinizden uzaklaştırılmanıza sebep olabilirler. Bu sebeple şahsıma ait sürekli kullandığım tek Facebook hesabım budur. Ayrıca bu saatten sonra tarafımdan teyit edilmemiş hiçbir isteği, mesajı ya da etiketlemeyi kabul etmeyip hemen şikayet edip engelleyiniz" şeklindeki yazılı metinleri hesaplarında paylaştıklarını hatırlattı.

Sözü edilen metnin, hesapların çalınması halinde sosyal medyada başkaları tarafından işlenecek herhangi bir suçun cezasını önleyici mahiyette olmadığını vurgulayan uzmanlar, sıklıkla görülmeye başlanan benzer metinlerin vatandaşları endişeye sevk edebildiğine de dikkati çekti.

Uzmanlar, sosyal medyada herkesin ortaya bir şeyler atabildiğini dile getirerek "Bu durum bir anlamda kelebek etkisiyle de on binlerce kişinin paylaşımına girer vaziyette bir hal alıyor. Paylaşımın içeriğiyle ilgili herhangi hukuki geçerlilik elbette ki söz konusu değil. Neticesinde herkes kendi sosyal medya hesaplarından sorumlu. Ancak hesabın herhangi bir şekilde üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesi halinde, kişilerin bunu fark ettiği andan itibaren yapması gereken şey konuyu derhal emniyet makamlarına intikal ettirmek" diye konuştu.

"SAVCILIĞA BİLDİRİLMELİ"

Hesabı kötü niyetli kişilerce ele geçirilen vatandaşların konuyu hemen cumhuriyet savcılığı ile bilişim bürolarına bildirmesi gerektiğini vurgulayan bilişim uzmanları, hesabı çalınan kişilerin başvuru halinde paylaşımlardan sorumlu tutulamayacağını belirtti.

"Resmi başvuru gerçekleştikten sonra o hesap üzerinde illegal birtakım faaliyetler yürütülürse, kanuna aykırı birtakım paylaşımlarda bulunulursa, bunlarla ilgi kişi sorumlu tutulmaz.

"HİÇBİR ANLAM İFADE ETMEYEN PAYLAŞIMLAR"

Şahısların sosyal medya paylaşımlarından dolayı ciddi yargılamalara muhatap olduğunu ifade eden Uzmanlar, "Vatandaşlar 'benim başıma da bu tür şeyler gelmesin' kaygısıyla en basit yol olarak bu tür metinleri tercih ediyor. Tabii ki bu tamamen asparagas, hiçbir geçerliliği olmayan ve ileride de öne sürüldüğü vakit hiçbir anlam ifade etmeyen paylaşımlardır"

"ETİKETLEME ÖZELLİĞİNİ KAPATIN"
"Kullanıcılar kendilerini güvence altına alabilmek için bu paylaşımı gerçekleştiriyorlar. Gerekçesini bilmeyerek bu işlemi tamamen çoğunluğa uyma amacıyla yerine getiriyor. Bu nedenle bir hesap üçüncü şahısların eline geçtikten sonra doğrudan Facebook ile iletişime geçilmelidir. Zaten IP adreslerinden bu paylaşımların kim ya da kimler tarafından rahatlıkla tespit edilmesi mümkündür.

YORUM EKLE
banner226
SIRADAKİ HABER